Piątek, 23 października 2020, tydzień nieparzysty (43)
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Uniwersytet Łódzki
Aktualności RSS

Strona główna

KONFERENCJA "WOMEN AND MEN FACING EVERYDAY CHALLENGES. WORK AND LIFE DEMANDS IN THE CONTEXT OF GENDER"

Konferencja "Women and men facing everyday challenges. Work and life demands in the context of gender"

beztytulu_1.jpg

Nasz zespół bardzo aktywnie bierze udział w międzynarodowej konferencji "Women and men facing everyday challenges. Work and life demands in the context of gender", która została zorganizowana przez Nofer Institute of Occupational Medicine, Polish-Norwegian Research Program, The National Center of  Research and Development. Przedstawiamy, aż trzy referaty.

- The role of physical attractiveness in private life and professional career in experiences of women and men in different ages (prof. Ewa Malinowska, dr Julita Czernecka)

- Influence of gender on attitudes towards health in women and men’s beliefs (prof. Ewa Malinowska, dr Krystyna Dzwonkowska-Godula)

- Pro-health behaviors of young, middle-aged and older women and men (prof. Ewa Malinowska, mgr Emilia Garncarek)

Szczegółowe informacje o konferencji znadują się na stronie genderchallenges2016.eu