Piątek, 23 października 2020, tydzień nieparzysty (43)
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Uniwersytet Łódzki
Aktualności RSS

Strona główna

AKTUALNOŚCI

Konferencja "Społeczeństwo a płeć"

78_m.jpg

Miło nam poinformować, że w naszej konferencji "Społeczeństwo a płeć - problemy, wyzwania, perspektywy badawcze”, która odbyła się w Łodzi w dniach 11-12 października 2018 roku, wzięło udział ponad 150 osób. Konferencja była także uwieńczeniem pracy zawodowej prof. Ewy Malinowskiej. 

Opublikowane: 22-10-2018

Spotkanie na Napier University w Szkocji

dsc_0203.jpg

Dr Julita Czernecka i dr Krystyna Dzwonkowska-Godula wyjechały w ramach programu Erasmus na Napier University. Prezentowały między innymi wyniki badania opublikowane w książce "Kulturowe uwarunkowania postaw kobiet i mężczyzn wobec swego wyglądu i zdrowia". Spotkały się także, by rozwijać współpracę z dr Fioną McQueen. 

Opublikowane: 22-05-2018

Ukazała się nasza nowa książka

okladka-eng.jpg

Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się nasza książka w wersji angielskiej "Gender, Age and Gendered Age in Relation to Attitudes to One’s Own Appearance and Health". Wszystkich chętnych zapraszamy do lektury. Książka jest dostępna w zbiorach otwartych na stronie wydawnictwa. Link do książki znajduje się poniżej. 

Opublikowane: 08-05-2018

Zapraszamy do udziału w naszej konferencji "Społeczeństwo a płeć..."

3_m.jpg

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowowej Społeczeństwo a płeć – problemy, wyzwania, perspektywy badawcze”, która odbędzie się w Łodzi w dniach 11-12 października 2018 roku. 

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń i refleksji naukowców, badaczy, a także praktyków z różnych dziedzin nauki i obszarów życia społecznego zajmujących się kulturowymi koncepcjami płci oraz ich wpływem na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Będzie to okazja do zapoznania się z podejściami teoretycznymi, koncepcjami i wynikami badań dotyczących tej problematyki, pozwalającymi lepiej rozumieć i badać wzajemne relacje między społeczeństwem i płcią. W czasie dwudniowej konferencji planujemy nie tylko prezentację zgłoszonych referatów, ale także panel dyskusyjny pozwalający na podzielenie się doświadczeniami i swobodną dyskusję przedstawicielek i przedstawicieli różnych ośrodków akademickich i organizacji poświęconą problemom, wyzwaniom i perspektywom badawczym związanym z zaproponowanym tematem.

Organizowana konferencja jest dedykowana Pani Profesor Ewie Malinowskiej, obchodzącej jubileusz 47-lecia pracy naukowej i dydaktycznej. 

Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce "Konferencje". 

Opublikowane: 27-03-2018

Na konferencji "Women Against Domination and Oppression. Feminist Perspective"

fiona-i-my.jpg

Nasz zespół z zaprzyjaźnioną z nami dr Fioną McQueen z Napier Edynburh University na międzynarodowej konferencji "Kobiety wobec dominacji i opresji. Perspektywa feministyczna", która odbyła się w Łodzi, w dniach 6-8 października br. 

Opublikowane: 09-10-2017

Nowa książka naszego zespołu o postawach wobec zdrowia i wyglądu

wyglad-wiek-i-zdrowie-.jpg

Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się nasza nowa publikacja "Kulturowe uwarunkowania postaw kobiet i mężczyzn wobec swego wyglądu i zdrowia". Książka jest efektem prac prowadzonych w ramach grantu otrzymanego przez Narodowe Centrum Nauki. Autorkami książki są prof. Ewa Malinowska, dr Krystyna Dzwonkowska-Godula, dr Emilia Garncarek, dr Julita Czernecka oraz mgr Joanna Brzezińska. Książka jest dostępna w repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego w otwartym dostępie. Zapraszamy do lektury! 

Opublikowane: 13-09-2017

O singlach jako konsumentach

konsumenci-.jpg

W książce pod redakcją prof. Małgorzaty Bartosik-Pugrat "Zachowania konsumentów. Globalizacja, nowe technologie, aktualne trendy, otoczenie społeczno-kulturowe", dr Julita Czernecka wraz z prof. Tomaszem Zalegą napisała rozdział "Single i seniorzy jako przykłady segmentów konsumentów charakterystycznych dla współczesnych społeczeństw". Książka ukazała się w Wydawnictwie PWN.

 

[

 

Opublikowane: 13-09-2017

Obrona doktoratu Emilii Garncarek

garncarek-emilia.jpg

Miło nam poinformować, że dr Emilia Garncarek z powodzeniem obroniła swoją dysertację doktorską. Jej temat budzi duże zainteresowanie i pani doktor stała się już ekspertem w Polsce w obszarze bezdzietności z wyboru. GRATULUJEMY! 

Opublikowane: 28-04-2017

Badania Single w Polsce

0-single-wstep-01.jpg

Dr Julita Czernecka została ekspertem merytorycznym badania "Single w Polsce" zrealizowanego przez Grupę Onet RAS Polska i Uniwersytet Łódzki, techniką CAWI, na próbie n=2893 polskich singli internautów w wieku 18-65 lat. Ogólne wyniki z badań znajdują się na stronie pokoleniesingli.pl. 

Opublikowane: 26-02-2017

Konferencja "Women and men facing everyday challenges. Work and life demands in the context of gender"

beztytulu_1.jpg

Nasz zespół bardzo aktywnie bierze udział w międzynarodowej konferencji "Women and men facing everyday challenges. Work and life demands in the context of gender", która została zorganizowana przez Nofer Institute of Occupational Medicine, Polish-Norwegian Research Program, The National Center of  Research and Development. Przedstawiamy, aż trzy referaty. 

- The role of physical attractiveness in private life and professional career in experiences of women and men in different ages (prof. Ewa Malinowska, dr Julita Czernecka)

- Influence of gender on attitudes towards health in women and men’s beliefs (prof. Ewa Malinowska, dr Krystyna Dzwonkowska-Godula)

- Pro-health behaviors of young, middle-aged and older women and men (prof. Ewa Malinowska, mgr Emilia Garncarek)

Szczegółowe informacje o konferencji znadują się na stronie genderchallenges2016.eu
Opublikowane: 20-05-2016

Wykłady w Coimbrze

_dsc6943.jpg

Dr Julita Czernecka w dniach 3-9 maja 2016 roku prowadziła wykłady dla studentów w Instituto Superior Miguel Torga w Coimbrze. Największym zainteresowaniem cieszył się wykład Love and Postmodernism oraz Esthetic Capital. Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus  Staff Mobility for Teaching Assignments. Mamy nadzieję, że współpraca z naszym nowym partnerem w Coimbrze będzie się pomyślnie rozwijała. 

Opublikowane: 12-05-2016

Zapraszamy na nasz moduł Socjologia Płci i Rodzaju

shutterstock_171865400.jpg

Serdecznie zapraszamy studentów socjologii I stopnia studiów stacjonarnych na nasz moduł specjalizacyjny.  Zajęcia dotyczą bardzo szerokiej tematyki związaznę z rolą jaką odgrywa  płeć kulturowa w różnych obszarach społecznej rzeczywistości, na temat kształtowania tożsamości płci i jej znaczenia w życiu jednostki. Analizujemy różne przejawy nierówności płci  kluczowe dla współczesnych społeczeństw, zagadnienia równości oraz poszanowania i promowania różnorodności społecznej jako wartości. Podczas zajęć jest także mowa na temat nowych ruchów społecznych jako zbiorowych podmiotów działających na rzecz społecznej zmiany, w tym: ruchu kobiet i ruchu feministycznego, społecznych ruchów na rzecz mężczyzn oraz na rzecz mniejszości seksualnych.

Zajęcia prowadzą: 

Prof. Ewa Malinowska

- Problemy tożsamości płci – tożsamość kobiet

- Równość – utopia czy wyzwanie współczesnej demokracji

- Ruch feministyczny

 

Dr Julita Czernecka

- Problemy tożsamości płci – tożsamość mężczyzn

- Zarządzanie różnorodnością

 

Dr Krystyna Dzwonkowska-Godula

- Seksualność w perspektywie socjologicznej

- Nierówności płci jako problem społeczny

 

Mgr Emilia Garncarek

- Wygląd i ciało – wymiar społeczno-kulturowy

- Ruchy na rzecz mężczyzn. Ruchy na rzecz mniejszości seksualnych

 Serdecznie zapraszamy! 

Opublikowane: 21-04-2016

Udział w konferencji na University of Pittsburgh

j-i-k.jpg

Doing The Body in the XXI Century - pod takim hasłem odbyła się konferencja w Cathedral of Learning w Pittsburghu, w której wzięły dział dr Julita Czernecka i dr Krystyna Dzwonkowska-Godula. Prezentowały referaty dotyczące wyników badań z projektu NCN „Kulturowe koncepcje płci i wieku a postawy kobiet i mężczyzn wobec swego zdrowia i wyglądu”. 

Opublikowane: 13-04-2016

International Week Programme na University of Alicante

dsc_0037.jpg

Miło nam poinformować, że dr Krystyna Dzwonkowska-Godula oraz dr Julita Czernecka zostały zaproszone do udziału w International Week Programme na University of Alicante, który odbył się na Faculty of Economics and Business. W wydarzeniu wzięło udział blisko 40 profesorów i adiunktów z całej Europy. Dr  Czernecka prowadziła zajęcia na temat kapitału estetycznego, a dr Dzwonkowska-Godula na temat kapitału społecznego kobiet i mężczyzn. 

Opublikowane: 21-03-2016

Nowa książka dr Krystyny Dzwonkowskiej-Goduli

2015-tradycyjnie-czy-nowoczesnie-kdg.jpg

Tradycyjnie czy nowocześnie? Wzory macierzyństwa i ojcostwa w Polsce - pod takim tytułem ukazała się niedawno w Wydawnictwie UŁ, książka dr Krystyny Dzwonkowskiej-Goduli. Niniejsza publikacja pozwala przyjrzeć się sposobowi myślenia młodych wykształconych Polek i Polaków o kobiecości i męskości, macierzyństwie i ojcostwie oraz ich rodzicielskim praktykom. Gratulujemy i gorąco polecamy! 

Opublikowane: 01-03-2016

Summer School w Ekwadorze

dsc00345.jpg

Zachęcamy naszych studentów do aplikowania w kolejnych edycjach  Summer School do Brazylii, Ekwadoru i Meksyku. W tym roku w szkole letniej w Ekwadorze brała udział dr Julita Czernecka. Jeśli Państwo macie pytania proszę o kontakt z panią doktor. 

Opublikowane: 04-02-2016

Konferencja ESA w Pradze

img_1140.jpg

Bardzo się cieszymy, że udało nam się wziąć udział q 12 konferencji ESA w Pradze. Nasz zespół przedstawił trzy referaty:

Gender differences in attitudes towards health and appearance of young Polish women and men - w grupie tematycznej Health, Risks, Well-being

The role of NGOs in field of reproductive health care in Poland - w grupie Medical Technologies & Reproductive Health Services

Opublikowane: 31-08-2015

Współpraca w ramach Programu Erasmus z Uniwersytetem Koblenz-Landau

koblencja-1.jpg

Miło nam poinformować, że od 5 lat nasz zakład współpracuje z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Koblenz-Landau. W tym roku w ramach programu wyjazdowego Erasmus dr Julita Czernecka i dr Krystyna Dzownokowska-Godula przedstawiły wybrane wyniki badań projektu "Kulturowe koncepcje płci i wieku a postawy kobiet i mężczyzn wobec swego zdrowia i wyglądu" finasowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dodatkowo dr Julita Czernecka poprowadziła wykład "Love and Posmodernism". Na zdjęciu z prof. Claudią Quaiser-Pohl, dyrektorem Instytutu Psychologii

Opublikowane: 10-07-2015

Folia Sociologica - Kobiety i mężczyźni w "postrodzinnym" świecie

Pojawiła się już Folia Socilogica będąca zbiorem  publikacji po zeszłorocznej konferencji, organizowanej przez nasz zakład i Zakład Socjologii SGGW po takim samym tyułem co konferencja - Kobiety i mężczyźni w "postrodzinnym" świecie.

W Folii możemy przeczytać następujące artykuły:

 • Anna Kwak „Współczesny świat zmian – alternatywy dla małżeństwa”
 • Krzysztof Arcimowicz „Przemiany męskości i relacji rodzinnych w polskich telesagach”
 • Aldona Żurek  „Single – kategoria społeczna i styl życia”
 • Monika Błendowska  „Sens i znaczenie relacji intymnej w narracjach par w kohabitacji”
 • Anna Mitręga, Małgorzata Biedroń Solo – rodzice  jako alternatywa tradycyjnych ról rodzicielskich  
 • Agnieszka Pawlak Ojciec emigrujący – nieobecny ojciec? Transnarodowe rodzicielstwo w postnowoczesnym świecie
 • Emilia Garncarek Dobrowolna bezdzietność a przemiany tożsamości płci współczesnych kobiet i mężczyzn
 • Miłosz Ukleja Rodziny z wyboru. Homoseksualny związek jako współczesna alternatywa rodziny- analiza zjawiska
 • Iza Desperak - Kuchenne rewolucje, czyli polityczny projekt Anthony’ego Giddensa
 • Anna Ratecka,, Ewa Krzaklewska, Władza w intymnych związkach heteroseksualnych. Refleksja nad badaniem wymiarów władzy w kontekście równości płci
 • Agnieszka Lipińska-Grobelny Wpływ płci na relacje konfliktu między życiem osobistym i zawodowym z zadowoleniem z pracy i z zadowoleniem z małżeństwa
 • Dorota Gębuś Rodzina a kariera zawodowa – dylematy współczesnych młodych kobiet 

Zapraszamy do lektury!

Opublikowane: 23-06-2015

Konferencja o wyglądzie i zdrowiu już za nami!

plakat-maly.jpg

10 czerwca 2015 roku odbyła się organizowana przez nasz zakład Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja  Naukowa "Wygląd i zdrowie w przekonaniach, zachowaniach i doświadczeniach kobiet i mężczyzn w różnym wieku". Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce "Konferencje". 


Opublikowane: 11-06-2015

Zapraszamy na konferencję "Wygląd i zdrowie w przekonaniach, zachowaniach i doświadczeniach kobiet i mężczyzn w różnym wieku"

Zakład Socjologii Płci i Ruchów Społecznych UŁ zaprasza na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję  Naukową "Wygląd i zdrowie w przekonaniach, zachowaniach i doświadczeniach kobiet i mężczyzn w różnym wieku", która odbędzie się 10 czerwca 2015 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.  

Obszary tematyczne będą związane między innymi z:

 • Rolą wyglądu w życiu prywatnym i zawodowym kobiet i mężczyzn
 • Zmieniającymi się kryteriami oceny  atrakcyjności kobiet i mężczyzn
 • Społecznymi uwarunkowaniami dbania o wygląd kobiet i mężczyzn
 • Znaczeniem wyglądu i bycia atrakcyjnym dla kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych    
 • Znaczeniem zdrowia dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku
 • Płcią kulturową a zdrowie (stan zdrowia, postawy wobec zdrowia)
 • Nierównościami w sferze zdrowia a płcią i wiekiem 

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się w zakładce "Konferencje"

Rejestracja uczestników odbywa się na stronie: 

http://www.konferencjaes.uni.lodz.pl/wydarzenie/wyglad-i-zdrowie-w-przekonaniach-zachowaniach-i-doswiadczeniach-kobiet-i-mezczyzn-w-roznym-wieku/55/

Opublikowane: 21-02-2015

Książka "Single nad the City"

single-and-the-city.png

Miło nam poinformować, że ukazało się tłumaczenie książki dr Julity Czerneckiej  "Wielkomiejscy single" na język angielski. O publikacji napisała amerykańska specjalistka zajmująca się singlami prof. Bella dePaulo. 

Opublikowane: 29-10-2014

Konferencja Kobiety i mężczyźni w "postrodzinnym" świecie już za nami!

3_m.jpg

W dniu 9 kwietnia 2014 roku odbyła się Ogólnopolska Konfernecja KOBIETY I MĘŻCZYŹNI W "POSTRODZINNYM" ŚWIECIE oragnizowana przez Zakład Socjologii Płci i Ruchów Społecznych UŁ oraz Katedrę Socjologii SGGW.

Konferencja poświęcona była szeroko rozumianej problematyce alternatywnych scenariuszy życia małżeńsko-rodzinnego, których wzrastająca popularność we współczesnych społeczeństwach obserwowana jest zarówno przez demografów, jak i socjologów oraz psychologów. 

W ramach konferencji odbyła się sesja  plenarna, w której udział wzięli prof. Anna Kwak, prof. Aldona Żurek, prof. Ewa Malinowska, prof. Joanna Mizielińska, prof. Mariola Chomczyńska-Rubacha, prof. Dorota Pankowska, prof. Tomasz Szlendak, prof. Krzysztof Arcimowicz i dr Małgorzata Sikorska.  

Odbyło się także osiem sesji tematycznych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.kobietyimezczyzni.uni.lodz.pl 

Opublikowane: 29-04-2014

Co to jest gender?

Przygotowaliśmy sondę "Co to jest gender i Kongres Kobiet?" 

I już wiemy, że czeka nas dużo pracy w tym obszarze. Dlatego zapraszamy już teraz na warsztaty dotyczące problematyki gender, które odbędzie się podczas Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, 9 kwietnia br. Szczegóły wkrótce. 

Sondę można obejrzeć na www.tv.uni.lodz.pl 

 

 

Opublikowane: 28-02-2014

SheXO, czyli zarządzanie na obcasach Kariera zawodowa – a związki w życiu osobistym?

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zapraszamy na spotkanie Klubu SheXO w Łodzi w dn. 7 marca 2014 r. poświęcone tematyce „Kariera zawodowa – a związki w życiu  osobistym”. O wyzwaniach, szansach i zagrożeniach w związkach damsko – męskich pojawiających się wraz z rozwojem kariery zawodowej kobiet, a także o wyborach życia w pojedynkę rozmawiać będziemy z dr Julitą Czernecką, zajmującą się m.in. badaniami
na temat singli wśród kadry menedżerskiej, społecznymi uwarunkowaniami trwałości związku oraz dr Aleksandrą Stankiewicz, life coachem i socjologiem. Dyskusję poprowadzi Pani Magdalena Michalak, dziennikarka TVP3 Łódź.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Rejestracja na spotkanie odbywa się poprzez stronę internetową www.deloitte.com/pl/shexolodz

Opublikowane: 26-02-2014

Nasz panel na II Łódzkim Kongresie Kobiet

Zapraszamy na przygotowany przez nas panel "Zdrowie współczensych kobiet", który poporwadzi Emilia Garncarek, a w którym jedną z ekspertek będzie dr Krystyna Dzwonkowska-Godula. 

Panel tematyczny „Zdrowie współczesnych kobiet” będzie koncentrować się wokół problematyki zdrowia kobiet – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W trakcie spotkania będzie można poznać przyczyny zaniechań zdrowotnych, jak również sposoby na budowanie kondycji fizycznej i psychicznej. Podzielimy się z Państwem swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia i pomożemy bardziej świadomie zadbać o ważny zasób jakim jest zdrowie. W trakcie spotkania będzie możliwość zadania pytań specjalistom z takich dziedzin jak medycyna, psychologia, socjologia.

Rejestrować się na II Łódzki Kongres Kobiet będzie można od 20 lutego 2014 roku. Szczegółówe informacje znajdują sie na stronie www.lodzkikongreskobiet.pl oraz na FB. 

Opublikowane: 17-02-2014

Rusza moduł Problemy tożsamości płci i seksualności !

Jest nam bardzo miło i dziękujemy za wybór naszego modułu specjalnościowego:

Moduł I: Problemy tożsamości płci i seksualności

 • Tożsamość kobiet - prof. Ewa Malinowska
 • Tożsamość mężczyzn - dr Julita Czernecka
 • Seksualność w perspektywie socjologicznej - dr Krystyna Dzwonkowska-Godula
 • Wygląd i ciało – wymiar społeczno-kulturowy - mgr Emilia Garncarek

Do zobaczenia na zajęciach! 

Opublikowane: 30-01-2014
ARCHIWUM ›
Copyright © 2012 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
strony internetowe Łódź